Image vytváří vše, co děláme

Dokud to standardní politické strany nepochopí, budou to mít populisté v bílých košilích s rozhalenkami pořád jednoduché.

Martin Frydl, Executive Partner
11. září 2017

Ministři české vlády minulý týden jednali kromě jiného o náhradě škod pro zemědělce po jarních mrazech. Zkuste si tipnout, který z následujících hypotetických novinových titulků k jejich lednickému setkání by spíš odpovídal realitě: „Česká vláda dnes zasedá na zámku v Lednici“ nebo „Česká vláda dnes zasedá na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Lednici“? Samozřejmě by to byl ten první. Bohužel.

Je to drobnost, která ovšem zapadá do celkové skládačky. Skládačky toho, že čeští politici postrádají kontakt s realitou a neuvědomují si, že cokoliv činí, je také jejich PR. Ne, já ministrům opravdu nezávidím, že zasedají na zámku. Jen říkám, že jejich voliči by jistě ocenili, kdyby zašli na univerzitu a půjčili si tam jednu zasedačku. A třeba by přitom prohodili pár slov se studenty.

Jenže tak je to u nás se vším – v politicích jako by stále přežíval duch Rakouska-Uherska. Česká ministerstva sídlí v nejdražších budovách v centru Prahy, namísto aby si našla moderní objekty v rozumné dostupnosti na periferii a drahé budovy v centru by se prodaly. Že je to hloupost? Proč? Vzpomínám si na jednu svou novinářskou cestu s vládní delegací do Izraele. Ministerstvo sídlilo na periferii v objektu v podstatě sestaveném z unimo buněk. A šlo to. U nás? Třeba hejtmanství pro Středočeský kraj zabralo historickou budovu na lukrativním místě ve Zborovské ulici. Raději se neptám, kolik stála rekonstrukce. Další promarněná šance.

Nizozemský premiér nejezdí do práce v limuzíně s modrým majáčkem, jezdí na kole. Ale náš premiér neumí vyslovit větu pochopitelnou pro průměrného voliče. Naši politici mají plnou pusu dobra pro obyčejného člověka, jenže když tu pusu zavřou a začnou konat, z jejich činů je evidentní, že jejich slova jsou pouze Potěmkinova vesnice.

Politické strany stále nechápou, že součástí komunikace nejsou jen slova na kameru, videa na Facebooku a předvolební billboardy v ulicích. Image každého z nás vytváří vše, co děláme. Každý okamžik našeho chování, každé naše drobné rozhodnutí. Z nich se skládá celkový obrázek pro naše okolí. Dokud to standardní politické strany nepochopí, budou to mít populisté v bílých košilích s vyhrnutými rukávy v této zemi pořád jednoduché.

SDÍLÍME S VÁMI
NAŠE NÁZORY A KNOW-HOW

Home office? Samozřejmě!

Autor: Martin Frýdl | 6. června 2023

V poslední době se hodně diskutuje o regulaci práce z domova. Od úhrady údajných nákladů zaměstnance až po věci jako pojištění. Stát zase hodlá regulovat něco, co už dávno funguje ke spokojenosti všech stran i bez něj.

Cool tiskovka? Uděláme ji na poli!

Autor: Zdenka Učňová | 7. února 2022

Jedním z těžkých úkolů je klientům vysvětlovat, jak kontraproduktivní je, když prostor pro tiskovku bude co nejvíc „cool a in-line“ s marketingovým positioningem.

Nabízíme „Exkluzivní rozhovor“

Autor: Martin Frýdl | 2. prosince 2021

Typická situace: do ČR přijíždí vysoce postavený manažer klienta. A chce dát do médií několik rozhovorů. Jak na to? Za prvé si musíte vybrat tituly.

Média jsou objektivní. Nebo ne?

Autor: Martin Frýdl | 15. listopadu 2021

Fakt, že řada výstupů v médiích není objektivních, je jasný. Důvody jsou různé. Na prvním místě je to tak, že média jsou „hlídacími psy demokracie“.

Autorizace: Dají nám to přečíst?

Autor: Radka Mlejnková | 26. července 2021

Autorizace rozhovoru klienta s novinářem. Vyžadovat ji nebo ne, když většina velkých médií autorizaci ve svých profesionálních kodexech zakazuje?

„Reklama zadarmo“: Hledáme témata

Autor: Michaela Procházková | 25. března 2021

Jsou zadavatelé, kteří si myslí, že public relations je reklama skoro zadarmo. Tedy, že řeknou „přineste mi kampaň a já vám povím, jestli se mně líbí.“.

Tisková zpráva: pecka nebo k ničemu?

Autor: Vojtěch Jurásek | 20. července 2020

Jeden z „nejlepších“ způsobů, jak pálit čas a peníze v PR je chrlení tiskových zpráv. Klientům vysvětlujeme, že tisková zpráva je dnes nejméně efektivní nástroj.

Krize z nedostatku informací

Autor: Jan Klíma | 2. dubna 2018

Ačkoliv to může vypadat absurdně, největší škody při krizové komunikaci obvykle způsobí prostý fakt, že ten, kdo má komunikovat s médii, přesně neví, …

Ester má ráda teplíčko v botách

Autor: Jan Klíma | 14. března 2018

Ondřej Bank jako člen trenérského týmu je jedním ze strůjců fantastického úspěchu Ester Ledecké na olympiádě v Jižní Koreji. Mluvili jsme nejen o tom.

Image vytváří vše, co děláme

Autor: Martin Frýdl | 11. září 2017

Dokud to standardní politické strany nepochopí, budou to mít populisté v bílých košilích s rozhalenkami pořád velmi jednoduché.